Twoim zdaniem, czy najemca może podpisać umowę najmu w celu prowadzenia działalności w zakresie mordowania? Odpowiedź jest oczywista. Ale zapytajmy inaczej: Czy wynajmujący może podpisać umowę najmu w celu umożliwienia najemcy prowadzenia działalności w zakresie mordowania? Czy odpowiedź jest dla ciebie równie oczywista?

 

Co mówią dziennikarze?

Dziennikarze w mediach szeroko informowali, że najemców obowiązuje zakaz handlu. A wynajmujących – przemilczano. Ale tak naprawdę, to czy tylko najemców w galeriach handlowych obowiązywał zakaz?

 

Co mówią przepisy?

Dowcip prawniczy mówi, że „w rozumieniu tej ustawy rak to ryba”. Za to w rozumieniu Rozporządzenia Rady Ministrów z 31.03.2020 r.* „ograniczenie polega na całkowitym zakazie.”

Konkretnie, w okresie od dnia 31 marca 2020 r. do odwołania, w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw ustanowiono czasowe ograniczenie handlu detalicznego właścicielom lub najemcom powierzchni handlowej (…). Ograniczenie to polega na całkowitym zakazie prowadzenia działalności.

 

Co mówi zdrowy rozsądek?

Moim zdaniem, zdrowy rozsądek mówi, że ani najemca ani wynajmujący nie może podpisać umowy najmu w celu prowadzenia przez najemcę działalności w zakresie mordowania.

Zgodnie z przepisami, mordowanie jest zakazane przez art. 148 Kodeksu karnego. Dotyczy to także najemców. A wynajmujących? Owszem, ich też. Prawo karne zakazuje różnego rodzaju pomagania innym osobom w popełnianiu morderstw.

W konsekwencji, najemca nie może nająć powierzchni w celu dokonywania na tej powierzchni morderstw. A wynajmujący nie może udostępniać swojej powierzchni w tym celu. Taka umowa jest nieważna z mocy prawa.

 

Czy zdrowy rozsądek pasuje do sytuacji zakazu handlu w galeriach?

Moim zdaniem zdroworozsądkowy przykład z najmem w celu mordowania pasuje do sytuacji zakazu handlu w galeriach. Jednej stronie umowy prawo zakazuje działalności handlowej. W konsekwencji, drugiej stronie umowy prawo zakazuje udostępniać powierzchnię na taką działalność. Ma to swoje konsekwencje np. w rozliczeniach stron.

 

Oczywiście!

Oczywiście, trzeba to wszystko ubrać w język prawniczy, podać właściwe ustawy i paragrafy, spisać argumenty i ustalić strategię prawną. Ale ty nie musisz tego robić. Dla ciebie zrobię to ja. Skontaktuj sie z ekspertem w tych sprawach.

 

 

*Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 566)

Kategorie: Wpisy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wózek sklepowy
Brak produktów w koszyku!
Całkowita kwota
0,00